Marek Matvija
*1985

Krátce:

Marek Matvija je hráč na původem japonskou bambusovou flétnu shakuhachi. Japonskou tradiční hudbu studuje pod vedením mistra Mitsuhashiho Kifu. Marek má též velkou vášeň pro improvizovanou a soudobou hudbu; je člen Topos Kolektivu, ansámblu pro site-specific improvizovanou hudbu. Rovněž je ředitelem a jedním ze zakladatelů Prague Shakuhachi Festivalu a zakládající člen NEIRO Association for Expanding Arts. Marek Matvija vystudoval na pražské FAMU a koncertoval napříč ČR a na Slovensku, v Portugalsku, Maďarsku, USA a Japonsku.

www.matvija.czwww.toposkolektiv.com,www.komuso.cz

 

Dlouze:

S flétnou shakuhachi se Marek setkal v sedmnácti letech skrze zazen, kterému se tehdy intensivně věnoval. Japonský mnich Iechika Edjun tehdy hrál duchovní skladbu ze souboru koten honkyoku. Marek od něj následně získal svoji první flétnu, vyřezanou z PVC trubky a také první instrukce.
Později jej Edjun představil jeho budoucímu dlouholetému učiteli Vlastislavu Matouškovi, pod jehož vedením dále pokračoval ve studiu duchovní hudby flétny shakuhachi. Prostřednictvím Vlastislava Matouška poznal i nádherný svět soudobé a avantgardní hudby a jeho organickou příbuznost s tradiční japonskou hudbou.

Společně s Vlastislavem Matouškem a Christopherem Yohmei Blasdelem v roce 2006 založili první festival japonské a soudobé hudby v Čechách i Evropě. Prague Shakuhachi Festival se v několika letech stal zásadní událostí rychle rostoucí evropské scény. Marek řídí jeho programovou část, především pak jeho přesah do pole nových médií.
Na festival každoročně přijíždějí významní japonští umělci, uvádějí se světové premiéry nových skladeb a vznikají vícežánrové umělecké projekty. V roce 2012 Praha úspěšně kandidovala na pořádání World Shakuhachi Festivalu 2016 – nejvýznamnější akce japonské hudby konané jednou za čtyři roky.

V roce 2009 byl Marek na měsíční stáži v Tokiu u mistra školy Chikumeisha Christophera Yohmei Blasdela a v roce 2012 podnikl třítýdenní cestu po Japonsku, v jejímž rámci osobně poznal mnohé tradiční mistry shakuhachi z Kyushu a jižního Honshu. Mohl tak přímo zažít nuance jednotlivých stylů a oblastí i poznat rozdílné osobní přístupy k hudbě, zvuku a tichu. V r. 2014 podnikl několika týdenní výjezd zaměřený na ostrov Shikoku, jehož přírodu a moderní umění, v rámci cesty potkal další regionální hráče na shakuhachi. Téhož roku se stal součástí Topos kolektivu – ansámblu šesti hudebníků a performerů jejich cílem je každé jejich vystoupení podložit důkladným zkoumáním místa, kde se bude koncert odehrávat.

V roce 2013 byl na čtyřměsíční stáži u portugalského kytaristy Marcelo Dos Reise, kde se také věnoval improvizované hudbě a kde uskutečnil několik koncertů. Tentýž rok dokončil bakalářské studium na FAMU.

V současné době je Marek Matvija studentem magisterského programu v Centru audiovizuálních studií na FAMU. Na shakuhachi jej vede Mitsuhashi Kifu, významný japonský virtuóz a mj. učitel Vlastislava Matouška.